2019-2020 Tournaments

2019–2020 Downloadable Tournament Calendar

2019-2020 Middle School Calendar

Tournament Central archive: 2020-2021 · 2019–2020 · 2018–2019 · 2017–2018 · 2016–2017 · 2015–2016 · 2014–2015 · 2013–2014 · 2012–2013 · 2011–2012 · 2010–2011 · 2009–2010 · 2008–2009

Hosting a tournament? Download our tournament rules, customizable schedules, and scoresheets.
Email strey.k.a@gmail.com to have your tournament posted below.

All dates are Saturdays unless otherwise noted.

September 28: Earlybird at the University of Illinois at Urbana-Champaign (24 teams)
RAFT set
1. University (Urbana) A, 2. Stevenson (Lincolnshire) A, 3. IMSA (Aurora) A, 4. Chicago Christian (Palos Heights)
Top player: Ben Fry, Chicago Christian, 167 PPG
Statistics

October 5: SchoBowlFest at Southwestern (Piasa)
Register online here to attend the 2019 SchoBowlFest.
SchoBowlFest is an annual coaching conference that is open to the general public. Attend SchoBowlFest to learn how to get started as a coach, discuss how to improve your team, and talk with other coaches from around the state!

October 12: IHSSBCA Novice at Barrington (20 teams)
SCOP Novice 10 question set
1. Barrington A, 2. Stevenson (Lincolnshire), 3. Loyola (Wilmette), 4. Fremd (Palatine) A
Top player: Dhruv Pendharkar, Stevenson (Lincolnshire), 103.75 PPG
Statistics

October 12: IHSSBCA Novice at Belvidere (12 teams)
SCOP Novice 10 question set
1. Auburn (Rockford) A, 2. St Charles East A, 3. Elgin Academy, 4. Keith Country Day (Rockford)
Top player: Wyatt David, Keith Country Day (Rockford), 124.17 PPG
Statistics

October 12: IHSSBCA Novice at Lincoln-Way East (Frankfort) (16 teams)
SCOP Novice 10 question set
1. Naperville Central A, 2. Sandburg (Orland Park) A, 3. Latin (Chicago) B, 4. Waubonsie Valley (Aurora)
Top player: Arnav Khanna, Waubonsie Valley (Aurora), 126.43 PPG
Statistics

October 12: IHSSBCA Novice at Mattoon (8 teams)
SCOP Novice 10 question set
1. University (Urbana), 2. Monticello, 3. Centennial (Champaign), 4. Mahomet-Seymour
Top player: Helen Ryding, Mahomet-Seymour, 74.29 PPG
Statistics

October 12: IHSSBCA Novice at Southwestern (Piasa) (12 teams)
SCOP Novice 10 set
1. Carbondale A, 2. Pana, 3. Southwestern (Piasa) Gold, 4. Northwestern (Palmyra)
Top player: Hunter Wood, Northwestern (Palmyra), 92 PPG
Statistics

October 19: Chicago Christian Knights Novice (6 teams)
Eight-team limit
PSACA Three Rivers set
This question set is also used at Falcon Kickoff F/S, Butterfield JV, and Barrington Invitational (MS)
1. Glenbard North (Carol Stream) A, 2. St Edwards, 3T. Glenbard North (Carol Stream) B, 3T. Homewood-Flossmoor
Top player: Meghan Dontha, Glenbard North (Carol Stream) A, 39.5 PPG
Statistics

October 19: Falcon Kickoff Frosh/Soph at Wheaton North (24 teams)
PSACA Three Rivers set
This question set is also used at Knights Novice, Butterfield JV, and Barrington Invitational (MS)
1. IMSA (Aurora) A, 2. Barrington A, 3. Fremd (Palatine) A, 4. Carl Sandburg (Orland Park) A
Top player: Alexandra Skallas, Maine South (Park Ridge), 65 PPG
Statistics

October 26: Riverdale Early-Season Tournament at Riverdale (Port Byron) (12 teams)
NAQT IS-189A
This question set is also used at Bloomington CC Mini-Tournaments, Herscher JingleBowl, New Trier Varsity, Mattoon F/S, and Quincy JV
1. Mercer County (Aledo), 2. Moline, 3. Davenport Central (IA), 4. Rock Falls
Game results

November 2: ACF Fall High School Only Mirror at the University of Chicago (20 teams)
ACF Fall set
1. Wayzata (Plymouth, MN) A, 2. Stevenson (Lincolnshire), 3. IMSA (Aurora), 4. Miami Valley (Dayton, OH)
Top player: John John Groger, Miami Valley (Dayton, OH), 141.11 PPG
Statistics

November 9: Butterfield Memorial JV at Moline (12 teams)
PSACA Three Rivers set
This question set is also used at Knights Novice, Falcon Kickoff, and Barrington Invitational (MS)
1. Macomb A, 2. Riverdale (Port Byron), 3. Quincy A, 4. Moline A

November 9: Rookie Rumble at Alton (18 teams)
RAMS 2 question set
1. Rochester B, 2. Rochester A, 3. Pana A, 4. Granite City A
Top player: Corbin Tutterow, Southwestern (Piasa)
Statistics

November 9: WUSTL Fall Academic Tournament V at Washington University (St Louis, MO) (36 teams)
WAIT set
1. University (Urbana) A, 2. Miami Valley (Dayton, OH), 3. Woodford County (Versailles, KY), 4. St Louis Patriots
Top player: John John Groger, Miami Valley (Dayton, OH)
Statistics: preliminary rounds, playoffs, superplayoffs, and full statistics

November 9: History Bee and Bowl Northern Illinois Regional at Stevenson (Lincolnshire) (13 teams)
NHBB C Set
Varsity Bowl
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Stevenson (Lincolnshire) C, 3T. Sandburg (Orland Park) A, 3T. Stevenson (Lincolnshire) B

JV Bowl
1. Stevenson (Lincolnshire) E, 2. Stevenson (Lincolnshire) D, 3. Sandburg (Orland Park) B
Bowl results

Varsity Bee
1. Govind Prabhakar, Stevenson (Lincolnshire), 2. Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire), 3. Aniket Dixit, Stevenson (Lincolnshire)

JV Bee
1. Rishabh Wuppalapati, Stevenson (Lincolnshire), 2. Aadit Juneja, Stevenson (Lincolnshire), 3. Armin Pazooki, Sandburg (Orland Park)
Bee results

November 9: Peoria Area World Affairs Social Studies Tournament at Bradley University
Questions by the Peoria Area World Affairs Council
1. Normal, 2. Streator, 3. LaSalle-Peru, 4. Metamora
Top player: Murphy Wilkinson, Streator

November 16: Hendricks Memorial Tournament at Blue Ridge (Farmer City) (8 teams)
Class A teams only. Eight team limit.
NAQT Is-184A
1. Durand, 2. Warrensburg-Latham, 3. Roanoke-Benson, 4. Blue Ridge (Farmer City)
Top player: Joey Alongi, Durand, 66.43 PPG

November 16: Scobol Solo at New Trier (Winnetka) (128 players)
Questions by David Reinstein, et al
1. Govind Prabhakar, Stevenson (Lincolnshire)
2. Dylan Bowman, University (Urbana)
3T. Ben Fry, Chicago Christian (Palos Heights)
3T. Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire)
5T. Jonathan Lau, University (Urbana)
5T. Ryan Tsau, Palatine
7T. Thomas Mercurio, Hinsdale Central
7T. Sophie Netzel, Glenbard West (Glen Ellyn)
9. Roxanne Tang, Barrington
Statistics

November 16: Tiger Early Season Tournament (TEST) at Herrin (8 teams)
BUTTERSCOT set
1. Carterville, 2. Herrin A, 3. Fairfield, 4. Marion
Top player: Jason, Fairfield
Game results

November 23: IHSSBCA David Riley Kickoff at Auburn (Rockford) (32 teams)
NAQT IS-188
Competitive Division (8)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Stevenson (Lincolnshire) B, 3. Fremd (Palatine) A, 4. IMSA (Aurora) A
Top player: Govind Prabhakar, Stevenson (Lincolnshire) A, 82.14 PPG
Statistics

Standard Division (24 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) D, 2. Stevenson (Lincolnshire) C, 3. St Charles East, 4. Waubonsie Valley (Aurora) A
Top player: Saketh Dontaraju, Keith Country Day (Rockford), 128 PPG
Statistics

November 23: IHSSBCA David Riley Kickoff at Homewood-Flossmoor (76 teams)
NAQT IS-188
Champions Division (36 teams)
1. Latin (Chicago) A, 2. Barrington A, 3. Evanston, 4. Buffalo Grove A
Statistics (incomplete)

Challengers Division (22 teams)
Statistics (incomplete)

Novice Division (18 teams)
Statistics (incomplete)

November 23: IHSSBCA David Riley Kickoff at Lincoln (8 teams)
NAQT IS-188
1. Dunlap, 2. Illini Valley Central (Chillicothe), 3. Pekin, 4. Bloomington Central Catholic
Top player: Ken Johnson, Dunlap
Statistics

November 23: IHSSBCA David Riley Kickoff at Mattoon (21 teams)
NAQT IS-188
1. University (Urbana) A, 2. Centennial (Champaign) A, 3. University (Urbana) B, 4. Paris
Top player: Tommy Allanson, Paris, 86.25 PPG
Statistics

November 23: IHSSBCA David Riley Kickoff at New Berlin (8 teams)
Class A only
NAQT IS-188
1. Williamsville A, 2. Williamsville B, 3. Pleasant Plains, 4. New Berlin
Top player: Nathan Clack, Williamsville, 95.71 PPG
Statistics

November 23: IHSSBCA David Riley Kickoff at Southwestern (Piasa) (32 teams)
NAQT IS-188
1. Alton A, 2. Carbondale A, 3. Springfield A, 4. Glenwood (Chatham) A
Top player: John Paul Taylor, Carbondale A, 92.14 PPG
Statistics

December 7: Athens Frosh/Soph (20 teams)
NAQT IS-185A
1. Williamsville A, 2. Warrensburg-Latham A, 3. Centennial (Champaign) A, 4. Quincy A
Top player: Noah Brusky, Riverton, 77.5 PPG
Statistics

December 7: Harvard Fall Tournament Mirror at Auburn (Rockford) (22 teams)
Harvard Fall Tournament question set
This question set is also used at Robinson Memorial
Competitive Division (6 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Hinsdale Central A, 3. IMSA (Aurora) A, 4. Fremd (Palatine)
Top player: Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire) A, 92.22 PPG
Statistics

Standard Division (16 teams)
1. Auburn (Rockford) A, 2. IMSA (Aurora) B, 3. Belvidere, 4. Auburn (Rockford) B
Top player: Justin Abel, Auburn (Rockford) A, 67.14 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

December 12 – February 13: Bloomington Central Catholic Mini-Tournaments
NAQT IS-189A
This question set is also used at Riverdale Early-Season, Herscher JingleBowl, New Trier Varsity, Mattoon F/S, and Quincy JV
Contact Andrew Lawrence

December 14: Herscher JingleBowl at Herscher (14 teams)
NAQT IS-189A
This question set is also used at Riverdale Early-Season, Bloomington CC Mini-Tournaments, New Trier Varsity, Mattoon F/S, and Quincy JV
1. Dunlap, 2. Westmont, 3. Streator A, 4. Coal City
Game results

December 14: New Trier Varsity at New Trier (Winnetka) (48 teams)
Penn Bowl set (Uber-Competitive Division) and NAQT IS-189A (Standard Division)
The IS-189A question set is also used at Riverdale Early-Season, Bloomington CC Mini-Tournaments, Herscher JingleBowl, Mattoon F/S, and Quincy JV
Uber-Competitive Division (10 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Miami Valley (Dayton, OH), 3. Chattahoochee (Johns Creek, GA) A, 4. University (Urbana)
Top player: John John Groger, Miami Valley (Dayton, OH), 95 PPG
Statistics: round robin and full statistics

Standard Division (38 teams)
1. Chicago Christian (Palos Heights), 2. Palatine A, 3. Evanston A, 4. Latin (Chicago) A
Top player: Ryan Tsau, Palatine A, 125 PPG
Statistics

December 14: Pretzel Tournament at New Berlin (18 teams)
WAIT Question set
1. Macomb A, 2. Quincy A, 3. Southwestern (Piasa), 4. Williamsville
Top player: Stan Melkumian, Macomb A, 100 PPG
Statistics

December 14: History Bee and Bowl Northwestern Illinois Regional at Winnebago (12 teams)
NHBB C Set
Register for NHBB tournaments through this link
Varsity Bowl
1. Auburn (Rockford) A, 2. Glenbard West (Glen Ellyn), 3. Elgin Academy, 4. Homewood-Flossmoor

JV Bowl
1. Auburn (Rockford) B, 2. Homewood-Flossmoor B, 3. Winnebago B, 4. Williams Bay (WI) D
Bowl Results

Varsity Bee
1. Sophie Netzel, Glenbard West (Glen Ellyn), 2. Eric Piros, Homewood-Flossmoor, 3. Justin Abel, Auburn (Rockford)

JV Bee
1. Luis Angeles, Auburn (Rockford), 2. Alex Crowell, Auburn (Rockford), 3. Sinecio Morales, Auburn (Rockford)
Bee Results

December 21: Southern Illinois Solo at Southwestern (Piasa) (54 players)
Mirror of Scobol Solo at New Trier (Winnetka)
Questions by David Reinstein, et al
Varsity Division (24 players)
1. Nathan Clack, Williamsville
2. Owen Farra, Homeschooled
3. Connor Schutz, New Berlin
4. Zach Roseman, Collinsville
5. Seth Honningford, Mahomet-Seymour
6. Aidan Trevillian, Mahomet-Seymour
Varsity statistics

Junior Varsity Division (30 players)
1. Dylan Hembrough, Williamsville
2. Noah Brusky, Riverton
3. Maria Olson, New Berlin
4. Ashton Seniker, Southwestern (Piasa)
5. Jason Qin, Carbondale
6. Corbin Tutterow, Southwestern (Piasa)
7. Michelle Wang, Carbondale
8. Auriel Prepejchal, Carbondale
JV statistics

January 4: Homewood-Flossmoor Pop Culture Tournament at Homewood-Flossmoor
Question set Ohio Trash 2019
Contact Michael Sacks

January 4: Mattoon Frosh-Soph at Mattoon (18 teams)
NAQT IS-189A
The IS-189A question set is also used at Riverdale Early-Season, Bloomington CC Mini-Tournaments, Herscher JingleBowl, New Trier Varsity, and Quincy JV
1. Mattoon, 2. University (Urbana), 3. Paris, 4. Southwestern (Piasa) A
Top player: Ty Jones, Paris, 100 PPG
Statistics

January 11: IHSSBCA Turnabout at Belvidere (11 teams)
NAQT IS-191A
This question set is also used at Knights’ Challenge.
1. Hersey (Arlington Heights), 2. St Charles East, 3. Belvidere, 4. Belvidere North
Top player: Will Dom, Rolling Meadows B, 73.13 PPG
Statistics

January 11: IHSSBCA Turnabout at Fairfield (8 teams)
NAQT IS-191A
This question set is also used at Knights’ Challenge.
1. Herrin, 2. Carterville, 3. Fairfield A, 4. Hamilton County (McLeansboro)
Top player: Brennan Thomas, Carterville, 55 PPG
Statistics

January 11: IHSSBCA Turnabout at Granite City (6 teams)
NAQT IS-191A
This question set is also used at Knights’ Challenge.
1. Althoff (Belleville), 2. Granite City Red, 3T. Granite City Black, 3T. Hillsboro Orange
Top player: James Ramette, Althoff (Belleville), 59 PPG
Statistics

January 11: IHSSBCA Turnabout at Homewood-Flossmoor (36 teams)
NAQT IS-191A
This question set is also used at Knights’ Challenge.
1. Jones (Chicago) A, 2. Waubonsie Valley (Aurora) A, 3. Homewood-Flossmoor A, 4. Wheaton-Warrenville South A
Top player: Dennis Reppen, Jones (Chicago) A, 111 PPG
Statistics

January 11: IHSSBCA Turnabout at Lincoln (23 teams)
NAQT IS-191A
This question set is also used at Knights’ Challenge.
1T. Normal A, 1T. Pleasant Plains, 3. Lincoln A, 4. Bloomington
Top player: Kaitlyn Bryce, Normal A, 94 PPG

January 11: IHSSBCA Turnabout at Mattoon (20 teams)
NAQT IS-191A
This question set is also used at Knights’ Challenge.
1. Paris, 2. Charleston A, 3. Monticello, 4. Mattoon
Top player: Ephraim Annis, Mattoon, 80 PPG
Statistics

January 11: Piasa Bird Invitational V at Southwestern H.S. (Piasa) (18 teams)
Scottie question set
Anion Division (9 teams)
1. Williamsville, 2. St Louis Patriots, 3. Springfield A, 4. Alton
Top player: Nathan Clack, 76.88 PPG
Statistics

Cation Division (9 teams)
1. Carlinville, 2. Glenwood (Chatham) B, 3. Southwestern (Piasa) B, 4. Southwestern (Piasa) C
Top player: Reagan Kulenkamp, Carlinville, 78.75 PPG
Statistics

January 18: Barron Robinson Memorial Tournament at Southeast (Springfield) (28 teams)
Harvard Fall Tournament question set
This question set is also used at the HFT Mirror at Auburn
Diamond Point Division (8 teams)
1. Williamsville A, 2. Springfield A, 3. Glenwood (Chatham) A, 4. Centennial (Champaign) A
Top player: Nathan Clack, Williamsville A, 97.86 PPG
Statistics

Butterfly Division (20 teams)
1. Rochester, 2. Williamsville B, 3. Southwestern (Piasa) A, 4. Springfield B
Top player: Noah Brusky, Riverton, 75 PPG
Statistics

January 18: Ultima at Loyola (Wilmette) (46 teams)
CALISTO question set
This set is also used at PAWS
Upper Division (12 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Barrington A, 3. Chicago Christian (Palos Heights), 4T. Fremd (Palatine) A, 4T. IMSA (Aurora) A
Top player: Ben Fry, Chicago Christian (Palos Heights), 112 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship games, and full statistics

Standard Division (34 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) D, 2. Evanston, 3. Glenbrook South, 4. Fremd (Palatine) B
Top player: Weilin Feng, New Trier, 102 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship games, and full statistics

Monday, January 20: History Bee and Bowl Southwestern Illinois Regional at Southwestern (Piasa) (8 teams)
NHBB C Set
Varsity Bowl (4 teams)
1. Lindsey Homeschool, 2. Alton

JV Bowl (4 teams)
1. Keith Country Day (Rockford), 2. Rochester
Bowl results

Varsity Bee
1. Sam Lindsay, Linsey Homeschool; 2. Aaron Dawes, Granite City; 3. Thomas Gehrig, Alton

JV Bee
1. Saketh Dontaraju, Keith Country Day (Rockford); 2. Scott Goebel, Rochester; 3. Adam Bribbins, Rochester
Bee results

January 25: Macomb Rotary (23 teams)
LOGIC question set
This set is also used at Winnebago Invitational.
1. Williamsville, 2. Springfield A, 3. Macomb, 4. Southwestern (Piasa) A
Top player: Nathan Clack, Williamsville, 98 PPG
Statistics

February 1: EIU Honors College Tournament at Eastern University (Charleston) (22 teams)
NAQT IS-192
1. Centennial (Champaign) A, 2. Paris, 3. Mattoon, 4. Effingham
Results

February 1: FROSTBITE III at Granite City (22 teams)
BLAST question set
Blizzard Division (8 teams)
1.Springfield A, 2. Carbondale A, 3. Glenwood (Chatham) A, 4. Southwestern (Piasa) A
Top player: John Paul Taylor, Carbondale A, 77.86 PPG
Statistics

Flurry Division (14 teams)
Top player: Noah Brusky, Riverton, 77.5 PPG
Statistics

February 1: Quincy JV Invitational at Quincy (6 teams)
NAQT IS-189A
This question set is also used at Riverdale Early-Season, Bloomington CC Mini-Tournaments, Herscher JingleBowl, New Trier Varsity, and Mattoon F/S
1. Macomb A, 2. Quincy A, 3. Quincy C, 4. Macomb B
Top player: Henry Jones, Macomb A
Statistics

February 1: Winnebago Invitational at Winnebago (14 teams)
LOGIC question set
This set is also used at Macomb Rotary.
1. Maine East, 2. Elgin Academy A, 3. Belvidere, 4. Winnebago
Top player: Kelly Tsogtjargal, Maine East, 81.67 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

February 8: Palmyra Academic Winter Showdown at Palmyra (MO) (32 teams)
CALISTO question set
This set is also used at Ultima
1. Springfield A, 2. Williamsville, 3. Macomb A, 4. Kirksville (MO)
Top player: Aidan Fein, Springfield A
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

February 8: Knights’ Challenge at Auburn (Rockford) (33 teams)
Frosh-soph tournament. This tournament was originally scheduled for January 11.
NAQT IS-191A
This question set is also used at IHSSBCA Turnabout.
This tournament also has a middle school division
Frosh-Soph Division (20 teams)
1. Fremd (Palatine), 2. Barrington, 3. Keith Country Day (Rockford), 4. Auburn (Rockford) A
Top player: Saketh Dontaraju, Keith Country Day (Rockford), 126.26 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship matches, and full statistics

Wednesday, February 12: IHSA Sectional Seeding (Online)
Go online through the IHSA’s Schools and Officials Center to vote for the top teams in your IHSA Sectional

February 15: Masonic Sectionals statewide
Questions by David Reinstein, et al
1A Sectional Champions
Site 01 at East Dubuque: Galena
Site 02 at Elgin Academy: Keith Country Day (Rockford)
Site 03 at Prophetstown: Morrison
Site 04 at Dwight: Roanoke-Benson
Site 05 at Elmwood: United (Monmouth)
Site 06 at Virginia: Athens
Site 07 Warrensburg-Latham: Warrensburg-Latham
Site 08 at Arthur-Lovington-Atwood-Hammond: Fisher
Site 09 at Arcola: Villa Grove
Site 10 at New Berlin: New Berlin
Site 11 at Edwards County (Albion): Edwards County (Albion)
Site 12 at Cobden: Gallatin County (Junction)

2A Sectional Champions
Site 13 at Marengo: Latin (Chicago)
Site 14 at Geneseo: Geneseo
Site 15 at Herscher: Chicago Christian (Palos Heights)
Site 16 at Illinois Valley Central (Chillicothe): Illinois Valley Central (Chillicothe)
Site 17 at Rushville-Industry: Macomb
Site 18 at Williamsville: Williamsville
Site 19 at St Joseph-Ogden: University (Urbana)
Site 20 at Carlinville: Carlinville
Site 21 at Bond County (Greenville): Gibault Catholic (Waterloo)
Site 22 at Newton: Effingham
Site 23 at Fairfield: DuQuoin

3A Sectional Champions
Site 24 at Boylan (Rockford): Auburn (Rockford)
Site 25 at Stevenson (Lincolnshire): Stevenson (Lincolnshire)
Site 26 at Fremd (Palatine): Barrington
Site 27 at Fenton (Bensenville): Hinsdale Central
Site 28 at Metea Valley (Aurora): IMSA (Aurora)
Site 29 at Lincoln-Way East: Sandburg (Orland Park)
Site 30 at Galesburg: Dunlap
Site 31 at Normal: Morton
Site 32 at Mattoon: Springfield
Site 33 at Granite City: Alton

February 22: Galesburg Rotary Tournament at Galesburg (10 Teams)
Olympia 2020
1. Southwestern (Piasa), 2. Streator, 3. Galesburg A, 4. Riverdale (Port Byron)
Top player: Christian Alexandre, Quincy A

February 22: Illinois College Tournament in Jacksonville (6 teams)
NAQT IS-193A
This question set is also used at Kaneland Cereal Bowl F/S
1. Springfield, 2. Riverton, 3. Jacksonville A, 4. Triopia (Concord)
Results

February 29: NAQT State Championship at the University of Illinois at Urbana-Champaign (32 teams)
NAQT SCT Div II set
1. University (Urbana) A, 2. Stevenson (Lincolnshire) A, 3. Barrington A, 4. Hinsdale Central
Top player: Ben Fry, Chicago Christian (Palos Heights), 107 PPG

Small Schools
1. University (Urbana) A, 2. Chicago Christian (Palos Heights), 3. Latin (Chicago), 4. Williamsville
Statistics

February 29: Cereal Bowl Frosh/Soph at Kaneland (Maple Park)
NAQT IS-193A
This question set is also used at the Illinois College Tournament
Contact Jenny Hoemann

Sunday, March 1: Team Illinois Tryouts at the University of Illinois at Urbana-Champaign
Contact Linda Greene

March 7: Masonic State Championship Tournament at Bloomington
Qualification required at Masonic Sectionals
Questions by David Reinstein, et al
Class 1A
1. Villa Grove, 2. Edwards County (Albion), 3. Keith Country Day (Rockford), 4. Galena

Class 2A
1. University (Urbana), 2. Chicago Christian (Palos Heights), 3. Latin (Chicago), 4. Williamsville

Class 3A
1. Stevenson (Lincolnshire), 2. IMSA (Aurora), 3. Hinsdale Central, 4. Barrington

Monday, March 9: IHSA Regional Tournaments statewide
Questions by Brad Fischer, et al
Class A Regional Champions by Sectional
Blue Ridge (Farmer City) Sectional): Fisher, St Thomas More (Champaign), Villa Grove, Warrensburg-Latham
Fairfield Sectional: Edwards County (Albion), Robinson, St Anthony (Effingham), Sullivan
Johnston City Sectional: Althoff (Belleville), DuQuoin, Gallatin County (Junction), Gibault Catholic (Waterloo)
Lincolnwood (Raymond) Sectional: Auburn, Carlinville, New Berlin, Southwestern (Piasa)
Milford Sectional: Beacon Academy (Evanston), Lisle, Timothy Christian (Elmhurst), Westmont
Peoria Heights Sectional: Farmington, Peoria Christian, Roanoke-Benson, Sherrard
Riverdale (Port Byron) Sectional: Eastland (Lanark), Galena, Keith Country Day (Rockford), Winnebago
Williamsville Sectional: Hartsburg-Emden, Illini West (Carthage), Pleasant Plains, Williamsville

Class AA Regional Champions by Sectional
Auburn (Rockford) Sectional: Auburn (Rockford), Belvidere, Belvidere North, Sycamore
Centennial (Champaign) Sectional: Charleston, Herscher, Mahomet-Seymour, University (Urbana)
Centralia Sectional: Alton, Carbondale, Collinsville, Granite City
Fremd (Palatine) Sectional: Barrington, Hersey (Arlington Heights), Palatine, Stevenson (Lincolnshire)
Latin (Chicago) Sectional: Evanston, Hinsdale Central, Latin (Chicago), York (Elmhurst)
Lincoln-Way East (Frankfort) Sectional: Chicago Christian (Palos Heights), Homewood-Flossmoor, Lincoln-Way East (Frankfort), Sandburg (Orland Park)
Macomb Sectional: Dunlap, Glenwood (Chatham), Macomb, Springfield
Oswego East Sectional: IMSA (Aurora), Naperville North, St Charles East, Waubonsie Valley (Aurora)

March 14: IHSA Sectional Tournaments statewide
cancelled

Friday, March 20: IHSA State Championship Tournament at the Peoria Civic Center
cancelled

March 21: History Bee and Bowl Central Illinois Regional at Mattoon
cancelled

March 28: History Bee and Bowl Greater Rockford Regional at Belvidere
cancelled

April 4: History Bee and Bowl Illinois State Championships at Lincoln
cancelled

April 4: History Bee and Bowl Chicagoland Regional Championships Championships at Sandburg (Orland Park)
cancelled

April 5: NAQT Individual Player National Championship Tournament at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
cancelled

April 11: Longhorn Invitational Tournament Mirror at the University of Illinois at Urbana-Champaign
cancelled

April 24-26: National History Bee and Bowl National Championship Tournament at the Crystal Gateway Marriott (Arlington, VA)
cancelled

April 24-26: NAQT Small School National Championship Tournament at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
cancelled

May 22-24: NAQT High School National Championship Tournament at the Hilton Atlanta and Atlana Marriott Marquis (Atlanta, GA)
cancelled

June 6-7: PACE National Scholastic Championship at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
cancelled

June 20-21: IQBT National Academic All-Star Tournament at Ohio State University
cancelled