Middle School 2019-2020 Tournaments

2019-20 Downloadable Tournament Calendar

2019-2020 high school calendar

MS Tournament Central Archive: 2020-2021 · 2019–2020 · 2018–2019 · 2017–2018 · 2016–2017 · 2015–2016 · 2014-2015 · 2013–2014 · 2012-2013

Hosting a tournament? Download our tournament rules, customizable schedules, and scoresheets.
Email strey.k.a@gmail.com to have your tournament posted below.

All dates are Saturdays unless otherwise noted.

November 9: Loyola Invitational (Wilmette) (32 teams)
NAQT MS-32
Division I (16 teams)
1. Saint Raymond (Mount Prospect) A, 2. Our Lady of the Wayside (Arlington Heights) A, 3. Warde (Chicago), 4. Saint Norbert (Northbrook)
Top player: Jack Lopez, Saint Raymond (Mount Prospect) A, 75 PPG

Division II (16 teams)
1. Saint Raymond (Mount Prospect) B, 2. Saint John Fisher (Chicago) A, 3. Saint Benedict (Chicago), 4. Saint Anne (Barrington) B
Top player: Will Grady, Alphonsus (Chicago) B, 53.75 PPG
Statistics

January 25: Franklin Invitational at Franklin (Springfield) (18 teams)
NAQT MS-32
1. Bloomington, 2. University (Urbana) A, 3. Franklin (Springfield) A, 4. University (Urbana) B
Top player: Soren Gjesfjeld, Bloomington, 114 PPG
Statistics

February 8: Knights’ Challenge at Auburn (Rockford) (33 teams)
This tournament was originally scheduled for January 11.
NAQT IS-191A
This tournament also has a high school division
Red Division (5 teams)
1. Barrington Station, 2. Quest (Palatine) A, 3. Plum Grove (Rolling Meadows) A, 4. Franklin (Springfield)
Top player: Rohan Ganeshan, Quest (Palatine) A, 151.25 PPG
Statistics: preliminary rounds, championship match, and full statistics

Black Division (8 teams)
1. Notre Dame (Clarendon Hills), 2. Plum Grove (Rolling Meadows) B, 3. Frances Xavier Warde (Chicago), 4. Plum Grove (Rolling Meadows) C
Top player: John Augustyn, Notre Dame (Clarendon Hills), 110 PPG
Statistics: preliminary rounds, championship matches, and full statistics

February 22: Barrington Invitational at Barrington Middle School Station Campus (46 teams)
PSACA Three Rivers and SCOP MS 10 question sets
This question set is also used at Knights Novice, Falcon Kickoff, and Butterfield JV (HS)
Challenge Division (12 teams)
1. Quest (Palatine) A, 2. Barrington Station A, 3. Bloomington A, 4. University (Urbana) A
Top player: Rohan Ganeshan, Quest (Palatine) A, 116 PPG
Statistics

Standard Division (18 teams)
1. Plum Grove (Rolling Meadows) A, 2. St Raymond (Mount Prospect) A, 3. Franklin (Springfield) B, 4. Keith Country Day (Rockford) A
Top player: Jack Lopez, St Raymond (Mount Prospect) A, 103 PPG
Statistics

B Teams Division (16 teams)
1. Plum Grove (Rolling Meadows) C, 2. Franklin (Springfield) C, 3. Quest (Palatine) B, 4. Aptakisic (Buffalo Grove) C
Top player: Mamu Mamillapalli, Franklin (Springfield) C, 89.29 PPG
Statistics

March 7: IAC Central Illinois Regional at the University of Illinois at Urbana-Champaign
IAC USABB Regional Bee, History Regional MS Bee, and Science Bee sets

United States Academic Bee Champions (19 players)
Seventh/Eighth Grade Champion: Ryan He, University (Urbana)
Elementary/Sixth Grade Champion: Anshul Nagrecha, Franklin (Springfield)
USABB Bee Results

History Bee Champions (34 players)
Eighth Grade Champion: Maxwell He, University (Urbana)
Seventh Grade Champion: Sricharan Thuppal, Franklin (Springfield)
Sixth Grade Champion: Anshul Nagrecha, Franklin (Springfield)
Elementary Champion: Aniroodhan Rengaa, Hickory Grove Elementary (Dunlap)
History Bee Results

Science Bee Champions (13 players)
Seventh/Eighth Grade Champion: Rohan Ugrappa, Franklin (Springfield)
Elementary/Sixth Grade Champion: Aniroodhan Rengaa, Hickory Grove Elementary (Dunlap)
Science Bee Results

March 7: Junior Wildcat at Northwestern University (Evanston) (27 teams)
NAQT MS-33
1. Barrington Station A, 2. Bloomington, 3. Notre Dame (Clarendon Hills), 4. St Edward (Chicago)
Top player: Soren Gjesfjeld, Bloomington, 132.5 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, final matches, and full statistics

March 21: IAC Chicago South Regional at Komarek School (North Riverside)
cancelled

Wednesday, April 29: IESA Regionals statewide
cancelled

Monday, May 4: IESA Sectionals statewide
cancelled

Friday, May 8: IESA State Championship Tournament at the Peoria Civic Center
cancelled

May 8-10: NAQT Middle School National Championship Tournament at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
cancelled

June 12-15: IAC Middle School and Elementary School National Championships at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
cancelled