2022-2023 Tournaments

2022–2023 Downloadable Tournament Calendar

2022-2023 Middle School Calendar

Tournament Central archive: 2022-2023 · 2021-2022 · · 2020-2021 · 2019–2020 · 2018–2019 · 2017–2018 · 2016–2017 · 2015–2016 · 2014–2015 · 2013–2014 · 2012–2013 · 2011–2012 · 2010–2011 · 2009–2010 · 2008–2009

Hosting a tournament? Download our tournament rules, customizable schedules, and scoresheets.
Email strey.k.a@gmail.com to have your tournament posted below.

All dates are Saturdays unless otherwise noted.

September 24: SchoBowlFest at Lincoln Community High School and Online
Send in this registration form to attend SchoBowlFest
SchoBowlFest is an annual coaches’ conference.

October 8: Falcon Kickoff Frosh-Soph at Wheaton North (16 teams)
MAKEMAKE question set
This question set is also used at Butterfield JV, November Novice, and Rocket Round Robin
1. Fremd (Palatine) A, 2. Barrington A, 3. Fremd (Palatine) B, 4. Wheaton North
Top player: Corey Ostensen, Wheaton North, 86.67 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

October 15: IHSSBCA Novice at Auburn (Rockford) (8 teams)
SCOP Novice 12 set
1. IMSA (Aurora), 2. Fremd (Palatine) A, 3. Christian Life (Rockford), 4. Auburn (Rockford)
Top player: Logan Gustafson, Christian Life (Rockford), 97.86 ppg
Statistics: round robin, championship game, and full statistics

October 15: IHSSBCA Novice at Barrington (16 teams)
SCOP Novice 12 set
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Barrington A, 3. New Trier (Winnetka), 4. Elgin Academy
Top player: Monit Karmakar, Stevenson (Lincolnshire) B, 77.86 ppg
Statistics

October 15: IHSSBCA Novice at Lincoln-Way East (22 teams)
SCOP Novice 12 set
1. Waubonsie Valley (Aurora), 2. Hinsdale Central B, 3. Hinsdale Central A, 4. Hinsdale Central C
Top player: Alex Hestermann, Wheaton-Warrenville South, 94 ppg
Statistics: preliminary rounds, prelim crossovers, playoffs, final matches, and full statistics

October 15: IHSSBCA Novice at Mattoon (12 teams)
SCOP Novice 12 set
1. Carbondale, 2. Springfield B, 3. Springfield A, 4. Champaign Central
Top player: Emily Miller, Champaign Central, 129 ppg
Statistics

October 15: ACF Fall at Auburn (Rockford) (12 teams)
ACF Fall question set
1. University (Urbana), 2. Auburn (Rockford), 3. Fremd (Palatine) A, 4. IMSA (Aurora)
Top player: Arjun Kala, University (Urbana) and Sinecio Morales, Auburn (Rockford), both 63.64 ppg
Statistics: round robin, second place game, and full statistics

October 15: IHSSBCA Novice at Granite City
Cancelled

October 29: Scobol Solo at Sandburg (Orland Park) (126 players)
Questions by Reinstein QuizBowl
1. Charles Young, Barrington
2. Sinecio Morales, Auburn (Rockford)
3. Rohan Kher, Barrington
4. Teigue Kelly, Waubonsie Valley
5. Jason Qin, IMSA (Aurora)
6. Soren Gjesfjeld, Bloomington
7. Alex Crowell, Auburn (Rockford)
8. Colin Stewart, Barrington
9. Dwij Bhatt, Fremd (Palatine)
Preliminary Round Champion: Charles Young, Barrington
Statistics: preliminary rounds and final standings

November 5: Cereal Bowl Invitational at Morrison (8 teams)
Frosh-Soph tournament
NAQT MS-43
1. Riverdale (Port Byron), 2. Keith Country Day (Rockford), 3. Morrison, 4. Newman Central Catholic (Sterling)
Results

November 5: November Novice at Southwestern (Piasa) (12 teams)
MAKEMAKE question set
This question set is also used at Falcon Novice, Butterfield JV, and Rocket Round Robin
1. Glenwood (Chatham), 2. Quincy A, 3. Lincoln A, 4. Granite City
Top Player: Marshall Gallaher, Brown County, 95 ppg
Statistics: Prelims, Playoffs, All Games

November 12: Butterfield JV at Moline
MAKEMAKE question set
This question set is also used at Falcon Novice, November Novice, and Rocket Round Robin.
1. Macomb B, 2. Riverdale (Port Byron) A, 3. Macomb A, 4. Rivermont

November 12: International Scholastic Bowl at Bradley University (Peoria)
Sponsored by the Peoria Area World Affairs Council
Contact Angela Weck

November 19: IHSSBCA Riley Memorial Kickoff at Auburn (Rockford) (14 teams)
NAQT IS-215
Competitive Division (4 teams)
1. IMSA (Aurora) A, 2. Auburn (Rockford) B, 3. IMSA (Aurora) B, 4. Auburn (Rockford) B
Top player: Sinecio Morales, Auburn (Rockford) A, 102.78 ppg
Statistics

Standard Division (10 teams)
1. Winnebago A, 2. Belvidere, 3. IMSA (Aurora) C, 4. IMSA (Aurora) D
Top player: David Bertolasi, Belvidere, 106.67 ppg
Statistics: round robin, championship, and full statistics

November 19: IHSSBCA Riley Memorial Kickoff at Centennial (Champaign) (11 teams)
NAQT IS-215
1. University (Urbana) A, 2. Centennial (Champaign) A, 3. Champaign Central, 4. University (Urbana) B
Top player: Arjun Kala, University (Urbana) A, 100 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship, and full statistics

November 19: IHSSBCA Riley Memorial Kickoff at Fairfield (8 teams)
NAQT IS-215
1. Carbondale, 2. Johnston City, 3. Cumberland (Toledo) A, 4. Teutopolis
Top player: Chase Cline, Fairfiled, 79.29 PPG
Statistics

November 19: IHSSBCA Riley Memorial Kickoff at Fenton (Bensenville) (32 teams)
NAQT IS-215
1. Buffalo Grove A, 2. Waubonsie Valley (Aurora) A, 3. Barrington A, 4. Timothy Christian (Elmhurst)
Top player: Rohan Ganeshan, Buffalo Grove, 158 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship, and full statistics

November 19: IHSSBCA Riley Memorial Kickoff at Homewood-Flossmoor (48 teams)
NAQT IS-215
Champions Division (30 teams)
1. Fremd (Palatine) A, 2. Stevenson (Lincolnshire) A, 3. Hinsdale Central A, 4. Francis Parker (Chicago) A
Top player: Daniel Titcomb, Wheaton Academy, 98 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship, and full statistics

Challengers Division (18 teams)
1. Fremd (Palatine) C, 2. Fremd (Palatine) D, 3. Stevenson (Lincolnshire) C, 4. Hinsdale Central C
Top player: Aadya Boggaram, Hinsdale Central C, 71 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship, and full statistics

November 19: IHSSBCA Riley Memorial Kickoff at Lincoln (24 teams)
NAQT IS-215
1. Bloomington, 2. Southwestern (Piasa) A, 3. Springfield A, 4. Dunlap
Top player: Soren Gjesfjeld, Bloomington, 125 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship, third place match, and full statistics

November 19: Hendricks Memorial Tournament at Blue Ridge (Farmer City) (8 teams)
NAQT IS-216A
This question set is also used at Riverdale Invitational, the Pretzel Tournament, the Reinstein Varsity Standard Division, and Mattoon Frosh-Soph.
1. Warrensburg-Latham, 2. Tri-Point (Cullom), 3. Roanoke-Benson, 4. Schlarman (Danville)

November 19: Riverdale Early-Season at Riverdale (Port Byron) (12 teams)
NAQT IS-216A
This question set is also used at Hendricks Memorial, the Pretzel Tournament, the Reinstein Varsity Standard Division, and Mattoon Frosh-Soph.
1. Riverdale (Port Byron) A, 2. Geneseo, 3. Moline, 4. Morrison, 5. Mercer County (Aledo)
Results

December 3: Athens Frosh-Soph (20 teams)
NAQT IS-212A (Rounds 1-9)
1. St Teresa (Decatur), 2. Williamsville, 3. Centennial (Champaign), 4. Illinois Valley Central (Chillicothe)
Results

December 10: Pretzel Tournament at New Berlin (19 teams)
NAQT IS-216A
This question set is also used at Hendricks Memorial, Riverdale Invitational, the Reinstein Varsity Standard Division, and Mattoon Frosh-Soph.
1. Southwestern (Piasa) A, 2. Dunlap A, 3. Lincoln A, 4. Jacksonville
Top player: Corbin Tutterow, Southwestern (Piasa) A, 142.5 ppg
Statistics:Prelims, Playoffs, Championship, Full Statistics

December 10: Roanoke-Benson JV (8 teams)
NAQT IS-211A (Rounds 6-12)
1. Riverdale (Port Byron), 2. Streator, 3. Roanoke-Benson, 4. Henry-Senachwine
Results

December 17: Reinstein Varsity at Barrington (60 teams)
Uber-Competitive Division: C++ question set
Standard Division: NAQT IS-216A
The Standard Division question set is also used at Hendricks Memorial, Riverdale Invitational, the Pretzel Tournament, and Mattoon Frosh-Soph.

Uber-Competitive Division (16 teams)
1. Barrington A, 2. Buffalo Grove A, 3. Chattahoochee (Johns Creek, GA) A, 4. Fremd (Palatine) A
Top player: Rohan Ganeshan, Buffalo Grove A, 117 ppg
Statistics

Standard Division (54 teams)
1. Timothy Christian (Elmhurst) A, 2. Springfield, 3. Payton (Chicago) A, 4. Evanston A
Top player: Yashas Mattur, Hoffman Estates, 106 ppg
Statistics

January 7: IHSSBCA Turnabouts at Belvidere North (6 teams)
NAQT IS-218A
This question set is also used at Brown County, Macomb Rotary, and Knights’ Challenge
1. Keith Country Day (Rockford) A, 2. Belvidere, 3. Belvidere North, 4. Keith Country Day (Rockford) C
Top player: David Bertolasi, Belvidere, 102 ppg
Statistics: finals, complete statistics, and NAQT statistics divided by phase

January 7: IHSSBCA Turnabouts at Granite City
NAQT IS-218A
This question set is also used at Brown County, Macomb Rotary, and Knights’ Challenge

January 7: IHSSBCA Turnabouts at Homewood-Flossmoor
NAQT IS-218A
This question set is also used at Brown County, Macomb Rotary, and Knights’ Challenge

January 7: IHSSBCA Turnabouts at Lincoln (34 teams)
NAQT IS-218A
This question set is also used at Brown County, Macomb Rotary, and Knights’ Challenge
Competitive Division (22 teams)
1. Lincoln A, 2. Charleston, 3. Champaign Central, 4. East Peoria
Top player: Yusuf Jassim, Centennial (Champaign), 105 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship match, third place match, and full statistics

Standard Division (12 teams)
1. Blue Ridge (Farmer City), 2. Athens, 3T. Limestone (Bartonville) B, 3T. Schlarman (Danville) B
Top player: A.J. Johnson, Farmer City (Blue Ridge), 59 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship game, and full statistics

January 7: Brown County Invitational at Brown County (Mount Sterling) (8 teams)
NAQT IS-218A
This question set is also used at IHSSBCA Turnabouts, Macomb Rotary, and Knights’ Challenge
1. Triopia (Concord), 2. Pittsfield, 3. A-C Central (Ashland), 4. PORTA (Petersburg)
Results

January 7: Macomb Rotary (16 teams)
NAQT IS-218A
This question set is also used at IHSSBCA Turnabouts, Brown County, and Knights’ Challenge
1. Southwestern (Piasa) A, 2. Springfield A, 3. Dunlap A, 4. Macomb A
Top Player: Corbin Tutterow, Southwestern (Piasa) A, 115.71 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship, and full statistics

January 14: IHSSBCA Turnabouts at Fairfield
NAQT IS-218A
This question set is also used at Brown County, Macomb Rotary, and Knights’ Challenge
Fairfield site: contact Tammy Austin

January 14: Piasa Bird Invitational VII at Southwestern (Piasa) (24 teams)
Scottie 2022 question set
1. Metro-East Lutheran (Edwardsville) A, 2. Southwestern (Piasa) A, 3. Springfield A, 4. Alton
Top Player: Corbin Tutterow, Southwestern Piasa A, 137 ppg
Statistics:preliminary rounds, playoffs, championships, full statistics

January 14: Knights’ Challenge at Auburn (Rockford) Frosh-Soph Division (24 teams)
NAQT IS-218A
This question set is also used at IHSSBCA Turnabouts, Brown County, and Macomb Rotary
See the Middle School Tournament Central page for MS information and results
1. Fremd (Palatine) A, 2. Barrington A, 3. Stevenson (Lincolnshire) A, 4. Auburn
Top player: Ryan Dai, Carbondale A, 81 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, championship games, and full statistics

January 14: Homewood-Flossmoor Pop Culture Tournament
Register at this link
Contact Michael Sacks

January 21: Loyola Ultima XXIII at Loyola (Wilmette) (48 teams)
NAQT IS-219
Upper Division (12 teams)
1. Barrington A, 2. IMSA (Aurora) A, 3. Stevenson (Lincolnshire) A, 4. Auburn (Rockford) A
Top player: Rohan Kher, Barrington A, 96.82 ppg
Statistics

Challenge Division (18 teams)
1. Evanston, 2. Payton (Chicago), 3. IMSA (Aurora) B, 4. Northside (Chicago)
Top player: Jack Piros, Homewood-Flossmoor, 86 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

Standard Division (18 teams)
1. Auburn (Rockford) B, 2. Stevenson (Lincolnshire) D, 3. Parker (Chicago) B, 4. Loyola (Wilmette) B
Top player: Brielle Rach, Auburn (Rockford) B, 93 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

January 21: Mattoon Frosh-Soph
NAQT IS-216A
This question set is also used at Hendricks Memorial, Riverdale Invitational, the Pretzel Tournament, and the Reinstein Varsity Standard Division.
Contact Brendan Aydt

January 21: Rocket Round Robin at Richmond-Burton
MAKEMAKE question set
This question set is also used at Falcon Novice, Butterfield JV, and November Novice
Contact Seth Herchenbach

January 21: Barron Robinson Memorial Tournament at Springfield
DUO II question set
Contact Marshall Mullins

January 28: FROSTBITE 5 at Granite City
DART III question set
Contact Marshall Mullins

January 28: Winnebago Invitational
SANDS question set
Contact Kristin Strey

Friday, February 3: IHSA Record Reports Due Online
Go to center.ihsa.org to submit your season’s win-loss record for the IHSA Sectional Seeding Meetings.

February 4: Quincy JV at Quincy
This tournament has an 8-10 team maximum
Question set TBA
Contact Jackie Stewart

February 4: Palmyra Academic Winter Showdown at Palmyra (MO)
SHOW-ME set
Contact Kyle Hill and Gretta Stark

Wednesday, February 8: IHSA Sectional Seeding Meetings Online
Go to center.ihsa.org to vote on the top teams in your IHSA Sectional.

February 11: Railer Rumble at Lincoln
IQBT question set
Contact Marshall Mullins

February 18: Masonic Sectionals statewide
Questions by David Reinstein, et al.
Contact Masonic Academic Bowl Tournament Director Herman Albers

February 25: IHSSBCA | NAQT State Championship at Centennial (Champaign)
NAQT SCT Div II set
Contact Brad Fischer with questions.

March 4: Masonic State Championship at Bloomington
Questions by David Reinstein, et al.
Qualification required at Masonic Sectionals
Contact Masonic Academic Bowl Tournament Director Herman Albers

Monday, March 6: IHSA Regionals statewide
Questions by Brad Fischer, et al.
Contact Kraig Garber

March 11: IHSA Sectionals statewide
Questions by Brad Fischer, et al.
Qualification required at IHSA Regionals
Contact Kraig Garber

March 18: IHSA State Championship at Heartland Community College (Normal)
Questions by Brad Fischer, et al.
Qualification required at IHSA Sectionals
Contact Kraig Garber

April 1: Spring Cleaning Pop Culture Tournament at Southwestern (Piasa)
TBA question set
Contact Marshall Mullins

April 2: NAQT Individual Player National Championship Tournament at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
Questions by NAQT
Contact the IPNCT hotline

April 15: IHSSBCA Awards Banquet at Illinois State University (Normal)
The banquet will be held at 6:00pm in the Old Main Room of the Bone Student Center.
The banquet honors the winning teams at all three Illinois State Championships, the Coaches of the Year and Hall of Fame inductees, the Rob Grierson Friend of Scholastic Bowl, the All-State teams, and Team Illinois.

April 28-30: NAQT Small School National Championship Tournament at the Hyatt Regency O’Hare (Rosemont, IL)
Questions by NAQT
Contact the SSNCT hotline

May 26-28: NAQT High School National Championship Tournament at the Atlanta Marriott Marquis and Hilton Atlanta (GA)
Questions by NAQT
Contact the HSNCT hotline