2020-2021 Tournaments

2020-2021 Downloadable Tournament Calendar

2020-2021 Middle School Calendar

Tournament Central archive: 2021-2022 · 2020-2021 · 2019–2020 · 2018–2019 · 2017–2018 · 2016–2017 · 2015–2016 · 2014–2015 · 2013–2014 · 2012–2013 · 2011–2012 · 2010–2011 · 2009–2010 · 2008–2009

Hosting a tournament? Download our tournament rules, customizable schedules, and scoresheets.
Email strey.k.a@gmail.com to have your tournament posted below.

All events are online on Saturdays unless otherwise noted.

To prepare for this year’s online tournaments, download our guide to using Discord, online tournament policies, online tournament rules, and our statements on cheating and latency issues in online tournaments Find additional resources for attending online tournaments at the HSQB forums.

September 13: AQBL September Sunday Tournament Online (60 teams)
ERIS set
Varsity Division (36 teams)
1. TAG Magnet (Dallas, TX) A, 2. Detroit Country Day (Beverly Hills, MI) A, 3. Detroit Country Day (Beverly Hills, MI) B, 4. Detroit Catholic Central (Novi, MI) A

Illinois Teams
15. Buffalo Grove
19. Evanston
22. IMSA (Aurora)
33. Saint Edward Central Catholic (Elgin)

Top player: Justin Wytmar, Buffalo Grove, 137 PPG
Varsity Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

JV Division (24 teams)
1. “Monticello” (Alexandria, VA) C, 2. Columbia River (Vancouver, WA), 3. Barrington, 4. Boulder (CO)
Other Illinois teams: 21. Herrin
Top player: Huck Whittemore, Hotchkiss D
JV Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

September 19: SchoBowlFest Online on Zoom and Facebook
The 2020 conference is free to IHSSBCA members.
Recordings of the sessions will be posted for free on the IHSSBCA Facebook page.

September 27: Qblitz September Challenge Online
1. Carmel (IN), 2. Auburn (Rockford), 3. Hoover (AL)

Top players from Illinois
10. BD, Streator

Top category players from Illinois
History: JA, Auburn (Rockford)
All top players

October 3: Earlybird Online (36 teams)
Sponsored by the University of Illinois at Urbana-Champaign
RAFT II set
1. Barrington A, 2. Buffalo Grove A, 3. University (Urbana) A, 4. Stevenson (Lincolnshire) A
Top player: Rohan Ganeshan, Buffalo Grove A, 117 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

October 17: IQBT October Rookie Challenge Online on Qblitz
1. duPont Manual (Louisville, KY) A, 2. Champlain Valley Union (Hinesburg, VT) A, 3. Sidwell (Washington, DC) B

Top players from Illinois
1. BT, Urbana A
6. JO, Champaign A
All top players

October 17 and 24: IHSSBCA Novice Online on Discord (42 teams)
Sponsored by the IHSSBCA
SCOP Novice A
Championship Division 1
1. Waubonsie Valley, 2. University (Urbana) A, 3. Bloomington, 4. Auburn (Rockford) A

Championship Division 2
1. Hinsdale Central A, 2. Homewood-Flossmoor A, 3. Francis W Parker (Chicago) A, 4. Mahomet-Seymour

Consolation Champions: Naperville North
Top player: Soren Gjesfjeld, Bloomington, 153 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Tuesday, October 20 – Saturday, November 21: History Bowl Fall League Midwest Online (20 teams)
NHBB C Set
Upper Varsity Playoffs (6 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Northfield (MN) A, 3T. Auburn (Rockford), 3T. Lindsey Homeschool

Middle Varsity Playoffs (4 teams)
1. Jesuit Portland (OR), 2. Marquette (Chesterfield, MO) B, 3T. Cinco Ranch (Katy, TX), 3T. Glenwood (Chatham)

Lower Varsity Playoffs (4 teams)
1. Marquette (Chesterfield, MO) A, 2. Northfield (MN) B, 3T. Lincoln, 3T. Norman North (OK)

JV Division (6 teams)
1. Team ALEX (MI), 2. Stevenson (Lincolnshire) C, 3T. IMSA (Aurora), 3T. Stevenson (Lincolnshire) D
Bowl results

US History Bee Varsity League Champion: Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire)
US History Bee JV League Champion: Ian Lu, Hunter (New York, NY)
US History Bee League results

World History Bee Varsity League Champion: Cooper Roh, Hotchkiss (Lakeville, CT)
World History Bee JV League Champion: Tanuj Chandekar, East Brunswick (NJ)
World History Bee League results

Geography Bee Varsity League Champion: Anthony Duan, Centennial (Ellicott City, MD)
Geography Bee JV League Champion: Pranavkrishna Bharanidharan, California Montessori Project
Geography Bee League results

October 24: AQBL October Saturday Tournament Online (35 teams)
Moderate difficulty question set
Varsity Division (24 teams)
1. Solon (OH) A, 2. Detroit Country Day (Beverley Hills, MI), 3. Troy (MI), 4. Solon (OH) B

Illinois Teams
6. Barrington B
9. Naperville North
10. IMSA (Aurora) A
17. Evanston

Top player: Shawn Cafferty-Lueck, Russelville (AR) A, 155 PPG
Varsity statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

JV Division (11 teams)
1. Wilmington Charter (DE), 2. Detroit Catholic Central (Novi, MI) C, 3. IMSA (Aurora) C, 4. Russellville (AR) B
Top player: Adhi Babu, Wilmington Charter (DE), 70 PPG
JV statistics

Sunday, October 25: Qblitz October Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Auburn (Rockford), 2. Detroit Catholic Central (Novi, MI), 3. LAMP (Montgomery, AL)

Top players from Illinois
2. NB, Streator
3. JA, Auburn (Rockford)
6. JH, Loyola (Wilmette)

Top category players from Illinois
Fine Arts: AC, Auburn (Rockford)
Philosophy: AC, Auburn (Rockford)
Social Science: JA, Auburn (Rockford)
Geography: JA, Auburn (Rockford)
Pop Culture: NB, Streator
All top players

November 13 – December 20: 2020 IAC Varsity and Junior Varsity National Championships Online
Questions by IAC
Varsity/JV Results
Middle/Elementary School Results

November 14-15: IQBT November Rookie Challenge Online on Qblitz
1. Champlain Valley Union (Hinesburg, VT) A, 2. Naples (FL), 3. Paul Duke STEM (Norcross, GA)
Top players

November 14 and 21: David L. Riley Memorial Kickoff Online on Discord (120 teams)
Sponsored by the IHSSBCA
NAQT IS-197
Division 1 (36 teams)
1. Stevenson (Lincolnshire) A, 2. Barrington A, 3. University (Urbana) A, 4. Buffalo Grove A
Top player: Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire) A, 116 PPG
Division 1 statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Division 2 (48 teams)
1. Waubonsie Valley (Aurora) A, 2. Auburn (Rockford) B, 3. Westmont, 4. Belvidere North
Top player: Tommy Guyett, Elgin Academy A, 92 PPG
Division 2 statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Division 3 (36 teams)
1. Charleston, 2. Latin (Chicago) B, 3. Auburn (Rockford) C, 4. Moline
Top player: Kevin Forman, Lake Forest, 78 PPG
Division 3 statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Sunday, November 15: AQBL November Sunday Tournament Online (18 teams)
CATT set
1. Detroit Country Day (Beverley Hills, MI) A, 2. Ladue (MO), 3. Detroit Country Day (Beverley Hills, MI), 4. Detroit Catholic Central (Novi, MI)

Illinois Teams
T10. Winnebago
T13. Illinois Valley Central (Chillicothe)

Top player: Simon Emmanuel, East Brunswick, 103.06 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

Sunday, November 22: Qblitz November Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Detroit Catholic Central (Novi, MI) A, 2. Auburn (Rockford) A, 3. Hoover (AL)

Top players from Illinois
1. NB, Streator
3. JA, Auburn (Rockford)
4. AT, Auburn (Rockford)
All top players

December 5 and 12: Scobol Solo Online on Discord (130 players)
Sponsored by Reinstein QuizBowl
1. Jonathan Lau, University (Urbana)
2. Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire)
3. Charles Young, Barrington
4. Jared Dong, IMSA (Aurora)
5T. Justin Abel, Auburn (Rockford)
5T. Tejas Vadali, Latin (Chicago)
7T. Alex Crowell, Auburn (Rockford)
7T. David Lingan, Sandburg (Orland Park)
9. Jack Casey, Springfield
Statistics

December 12: IQBT December Rookie Challenge Online on Qblitz
1. Champlain Valley Union (Hinesburg, VT) A, 2. Auburn (Rockford), 3. Brunswick (ME)

Top player from Illinois
5. SR, Auburn (Rockford)
All top players

Sunday, December 13: Qblitz December Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Detroit Catholic Central (Novi, MI) A, 2. Auburn (Rockford) A, 3. Anonymous, CA

Top players from Illinois
5. MW, Streator
6. Illinois Valley Central (Chillicothe)
9. JA, Auburn (Rockford)
10. SM, Auburn (Rockford)

Top category players from Illinois
History: JA, Auburn (Rockford)
Pop Culture: SM, Auburn (Rockford)
Social Science: LA, Auburn (Rockford)
All top players

January 9 and 16: IHSSBCA Turnabout Online on Discord
NAQT IS-200A
Tournament restricted to teams not on the Turnabout blacklist
1. Lincoln-Way East (Frankfort) A, 2. Illinois Valley Central (Chillicothe), 3. Maine East (Park Ridge), 4. Belvidere North
Top player: Isaiah Wing, Granite City A, 100 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

January 9 and 16: Knights’ Challenge Online (60 teams)
Sponsored by Auburn (Rockford)
Tournament restricted to JV and MS players
NAQT IS-200A
Frosh-Soph Division (36 teams)
1. Fremd (Palatine) A, 2. Auburn (Rockford) A, 3. Barrington A, 4. IMSA (Aurora) A
Top player: Soren Gjesfjeld, Bloomington, 199 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

See this tournament’s MS results on the MS Tournament Central page

Sunday, January 17: Qblitz January Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Detroit Catholic Central (Novi, MI), 2. Auburn (Rockford), 3. Centennial (Champaign)

Top players from Illinois
1. JP, Centennial (Champaign)
3. MW, Streator
6. JA, Auburn (Rockford)
8. DP, Glenwood (Chatham)
10. TM, Glenwood (Chatham)
All top players

January 30: SCOP Varsity Online (32 teams)
Sponsored by SCOP to benefit Winnebago High School scholastic bowl
Formerly Winnebago Invitational
SCOP B set
SCOP Varsity (24 teams)
1. Belvidere North, 2. Glenwood (Chatham) A, 3. Maine East (Park Ridge), 4. Rochester B
Top player: Kelly Tsogtjargal, Maine East (Park Ridge), 98 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

SCOP Division 2 (8 teams)
1. Auburn (Rockford), 2. Elgin Academy, 3. Hinsdale Central, 4. New Trier (Winnetka)
Top player: Tommy Guyett, Elgin Academy, 117 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

February 6-7: IQBT February Rookie Challenge Online on Qblitz
1. Champaign Valley Union (Hinesburg, VT), 2. Hillsboro B, 3. Sage Creek (Carlsbad, CA)

Top category players from Illinois
Popular Culture: AS, Hillsboro B
All top players

February 6 and 13: Duellinois Online (20 teams)
Sponsored by SCOP
Singles/Duals Tournament (teams of up to two players each)
Scobol Solo question set
Varsity Division (12 teams)
1T. Joey LaBarbera, Timothy Christian (Elmhurst); 1T. Alex Zeilstra, Timothy Christian (Elmhurst); 3T. Matthew Edwards and Victoria Martens, Lincoln; 3T. Hannah Eichenberger and David Lyons, Winnebago
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

JV Division (8 teams)
1. Leo Auerbach and Grant Koh, Francis W. Parker (Chicago); 2. Samantha Ross and Seth Sellers, United Township (East Moline); 3. Hugh Beeler and Whit Maisch, Pleasant Plains; 4. Cole Naill and Van Rumery, WInnebago
Statistics: preliminary rounds, playoffs, complete statistics, and exhibition matches against a player who was unable to make it to the second tournament date.

Saturday, February 13: History Bee and Bowl Winter League Standard Division #1 Online (52 teams)
NHBB B Set
Varsity Division (36 teams)
1. Clark A, 2. California, 3. Bethel A, 4. St. Johns

Playoff team from Illinois: Glenwood (Chatham) A
Other team from Illinois: Glenwood (Chatham) B

Junior Varsity Division (16 teams)
1. Ransom, 2. Westminster, 3. Canyon Crest B, 4. Shaker B
Results

Sunday, February 14: AQBL February Tournament Midwest Online (36 teams)
Moderate difficulty question set TBA
1. Lowell (San Francisco, CA) A, 2. Great Valley (Malvern, PA), 3. Detroit Country Day (Beverly Hills, MI) A, 4. La Jolla (San Diego, CA)

Illinois Teams
13. Maine East (Park Ridge)
16. Dunlap
28. Buffalo Grove

Top player: Anish Kodali, Great Valley (Malvern, PA), 165 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Monday, February 15: History Bee and Bowl Winter League Expert Division Online (29 teams)
NHBB B Set
Varsity Division (19 teams)
1. Team MB A, 2. James Clemens (AL), 3. Hotchkiss (CT), 4. Barrington

Playoff teams from Illinois: Auburn (Rockford), Stevenson (Lincolnshire) A, Stevenson (Lincolnshire) B
Other teams from Illinois: Buffalo Grove, Stevenson (Lincolnshire) C

Junior Varsity Division (10 teams)
1. West Brunswick, 2. Stevenson (Lincolnshire) D, 3. Wilton K, 4. Wakeland

Other teams from Illinois: Stevenson (Lincolnshire) E, Stevenson (Lincolnshire) F
Results

Sunday, February 21: Qblitz February Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Detroit Catholic Central (Novi, MI), 2. Auburn (Rockford), 3. Hoover (AL)

Top players from Illinois
8. AC, Auburn A
All top players

Sunday, February 21: History Bee and Bowl Winter League Standard Division #2 Online (78 teams)
NHBB B Set
Varsity Division (50 teams)
1. Georgetown Day (DC) B, 2. Morgantown, 3. Hunter (NY) A, 4. Centennial (Champaign) A

Junior Varsity Division (28 teams)
1. Hunter (NY) B, 2. Team History Scholars, 3. Washington (CA), 4. Team ALEX

Playoff teams from Illinois: Centennial (Champaign) B, Quincy
Other teams from Illinois: Centennial (Champaign) C
Results

Sunday, February 24: History Bee and Bowl Winter World History Bee League (159 players)
NHBB B Set
Varsity Division (67 players)
1. Albert Ho, Montgomery Blair (MD);
2. Cooper Roh, Hotchkiss (CT);
3. Aiden Dartley, Ridgewood (NJ)

Finalist from Illinois: Justin Wytmar, Buffalo Grove
Semifinalists from Illinois: Liam Starnes, Barrington; Justin Abel, Auburn (Rockford); Anmol Dash, Stevenson (Lincolnshire); Anish Arora, Stevenson (Lincolnshire)

Junior Varsity Division (92 players)
1. Vishal Rameshbabu, James Clemens (AL);
2. Tanuj Chandekar, East Brunswick (NJ);
3. Ian Lu, Hunter (NY)

Semifinalists from Illinois: Aadit Juneja, Stevenson (Lincolnshire); Christian Epure, Stevenson (Lincolnshire); Dhruv Pendharkar, Stevenson (Lincolnshire)
Results

Monday, February 25: History Bee and Bowl Winter U.S. History Bee League (139 players)
NHBB B Set
Varsity Division (53 players)
1. Cooper Roh, Hotchkiss (CT);
2. Liam Starnes, Barrington;
3. Albert Lin, Lexington (MA)

Semifinalists from Illinois: Aniket Dixit, Stevenson (Lincolnshire); Justin Abel, Auburn (Rockford); Ethan Soifer, Stevenson (Lincolnshire)

Junior Varsity Division (86 players)
1. Rishabh Wuppalapati, Stevenson (Lincolnshire);
2. Shravan Yoagentharan, BMMS (MD);
3. Tanuj Chandekar, East Brunswick (NJ)

Semifinalists from Illinois: Dhruv Pendharkar, Stevenson (Lincolnshire); Aadit Juneja, Stevenson (Lincolnshire); Christian Epure, Stevenson (Lincolnshire)
Results

Saturday, February 27: History Bee and Bowl Winter League Novice Division Online (55 teams)
NHBB B Set
Varsity Division (27 teams)
1. Troy, 2. Marquette (Alton), 3. Trumbull, 4. JP Stevens A

Playoff teams from Illinois: Homewood-Flossmoor A, Lincoln
Other teams from Illinois: Homewood-Flossmoor B

Junior Varsity Division (6 teams)
1. Palo Alto, 2. Doral B, 3. Green Hope B, 4. East Rankin C
Results

See this tournament’s MS results on the MS Tournament Central page

Monday, March 8: IHSA Regionals in person, statewide
Questions by Brad Fischer, et al
Class A Regional Champions by Sectional
Athens Sectional: Havana, Illini West (Carthage), Pleasant Plains, Williamsville
Blue Ridge (Farmer City) Sectional: Blue Ridge (Farmer City), St Teresa (Decatur), St Thomas More (Champaign), Warrensburg-Latham
Elmwood Sectional: Farmington, Riverdale (Port Byron), Roanoke-Benson, St Bede (Peru)
Fairfield Sectional: Edwards County (Albion), Robinson, South Central (Farina), Teutopolis
Galena Sectional: Byron, Galena, Keith Country Day (Rockford), Winnebago
Gallatin County (Junction) Sectional: Althoff Catholic (Belleville), DuQuoin, Gibault Catholic (Waterloo), Johnston City
Lincolnwood (Raymond) Sectional: Litchfield, New Berlin, Southwestern (Piasa), Sullivan
Seneca Sectional: Lisle, Parker (Chicago), Timothy Christian (Elmhurst), Westmont

Class AA Regional Champions by Sectional
Alton Sectional: Alton, Carbondale, Granite City, Mascoutah
Auburn (Rockford) Sectional: Auburn (Rockford), Belvidere, Cary-Grove, Marengo
Evanston Sectional: Barrington, Buffalo Grove, Evanston, Fremd (Palatine)
Herscher Sectional: Bloomington, Herscher, Mahomet-Seymour, Monticello
Hinsdale Central Sectional: Argo (Summit), Elmhurst, Hinsdale Central, St Rita (Chicago)
Macomb Sectional: Illinois Valley Central (Chillicothe), Macomb, Rochester, Springfield
Naperville North Sectional: Naperville North, St Charles North, Waubonsie Valley (Aurora), Wheaton Academy (West Chicago)
Sandburg (Orland Park) Sectional: Lincoln-Way Central (New Lenox), Lincoln-Way East (Frankfort), Plainfield North, Sandburg (Orland Park)

March 13: IHSA Sectionals in person, statewide
Questions by Brad Fischer, et al
Class A Sectional Champions
Athens Sectional: Williamsville
Blue Ridge (Farmer City) Sectional: St Thomas More (Champaign)
Elmwood Sectional: St Bede (Peru)
Fairfield Sectional: Edwards County (Albion)
Galena Sectional: Keith Country Day (Rockford)
Gallatin County (Junction) Sectional: DuQuoin
Lincolnwood (Raymond) Sectional: Southwestern (Piasa)
Seneca Sectional: Timothy Christian (Elmhurst)

Class AA Sectional Champions
Alton Sectional: Alton
Auburn (Rockford) Sectional: Auburn (Rockford)
Evanston Sectional: Buffalo Grove
Herscher Sectional: Herscher
Hinsdale Central Sectional: Hinsdale Central
Macomb Sectional: Springfield
Naperville North Sectional: Naperville North
Sandburg (Orland Park) Sectional: Sandburg (Orland Park)

March 13: AQBL March Tournament Online
Easy difficulty question set TBA
Saturday Varsity (12 teams)
1. Solon (OH), 2. Lowell (San Francisco, CA) A, 3T. Glenwood (Chatham) A, 3T. The King’s Academy A, 3T. Streator
Also from Illinois: 6T. Homewood-Flossmoor A
Top player: Supeng Wu, Lowell (San Fransisco, CA) A, 122.27 PPG
Statistics

Saturday JV (20 teams)
1. O’Fallon, 2. Darby (Hilliard, OH), 3. DeWitt (MI), 4. Cabrini Catholic (Allen Park, MI)

Also from Illinois
6. Glenwood (Chatham) B
16. Homewood-Flossmoor C
18. Homewood-Flossmoor D
19T. Elgin

Top player: Avery Lyle, Darby, 148.89 PPG
Statistics: preliminary rounds, finals, and full statistics

Sunday, March 14: Qblitz March Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Detroit Catholic Central (Novi, MI), 2. Auburn (Rockford), 3. Russellville (AL)

Top players from Illinois
5. JA, Auburn (Rockford)
8. SM, Auburn (Rockford)
10. MW, Streator

Top category players from Illinois
Fine Arts: AC, Auburn (Rockford)
Philosophy: AC, Auburn (Rockford)
Religion: JA, Auburn (Rockford)
All top players

Saturday, April 10 – Saturday, April 24: History Bowl Spring League Online
NHBB A Set
Contact Marshall Mullins

Sunday, April 11: NAQT Individual Player National Championship Tournament Online (111 players)
Questions by NAQT
1. Arthur Delot-Vilain, Georgetown Day (DC);
2. Amogh Kulkarni, Wayzata (Plymouth, MN);
3. Ned Tagtmeier, St Mark’s (Dallas, TX);
4. Johnny Miri, St Dominic Savio (Austin, TX);
5. Karsten Ullr Rynearson, Phillips (Andover, MA);
6. Ayog Prasad, Russell (KY);
7. Aditya Shivaswamy, St Mark’s (Dallas, TX);
8. Toby Goldberg, Walt Whitman (Bethesda, MD)

Players from Illinois
17T. Arjun Nageswaran, Stevenson (Lincolnshire);
17T. Charles Young, Barrington;
21T. Justin Wytmar, Buffalo Grove;
25T. Liam Starnes, Barrington;
31T. Soren Gjesfjeld, Bloomington;
49T. Sinecio Morales, Auburn (Rockford);
61T. Saketh Dontaraju, IMSA (Aurora);
61T. Justin Abel, Auburn (Rockford);
65T. Matthew Colson, Belvidere;
89T. Aston Martin, Belvidere;
101T. Noel Brusky, Riverton;
105T. Oliver Gaddis, Riverton;
105T. Yousuf Rizvi, Riverton

Sunday, April 11: Qblitz April Challenge Online
Sponsored by Qwiz
1. Detroit Catholic Central (Novi, MI), 2. Auburn (Rockford), 3. Geneva (NY)

Top players from Illinois
1. SM, Auburn (Rockford)
7. AT, Auburn (Rockford)
8. NP, Auburn (Rockford)
9. AC, Auburn (Rockford)
10. JA, Auburn (Rockford)

Top category players from Illinois
History: AC, Auburn (Rockford)
Science: SM, Auburn (Rockford)
Fine Arts: AC, Auburn (Rockford)
Geography: SM, Auburn (Rockford)
Mathematics: AT, Auburn (Rockford)
Philosophy: SM, Auburn (Rockford)
Pop Culture: SM, Auburn (Rockford)
Religion: SM, Auburn (Rockford)
All top players

April 17: STASH Great Lakes Mirror Online on Discord (24 teams)
Sponsored by Auburn (Rockford)
STASH set
1. Wayzata (Plymouth, MN) A; 2. Ladue (MO); 3. Detroit Country Day (MN); Saint Joseph (South Bend, IN)

Playoff teams from Illinois
5T. Sandburg (Orland Park)
7T. IMSA (Aurora) A

Top player: Stan Melkumian, Macomb A, 112 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Sunday, April 18: AQBL April Tournament Online
Moderate difficulty question set TBA
Sunday Varsity Tournament (22 teams)
1. Solon (OH) A, 2. Solon (OH) B, 3. “Firstlines Only” (Portland, OR), 4. “Scalene Triangle” (Peculiar, MO)

Teams from Illinois
Riverton
Springfield

Top player: Joel Miles, “Scalene Triangle,” 185 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Saturday JV Tournament (24 teams)
1. Raleigh Charter (NC), 2. Albert Einstein (Kensington, MD), 3. High Tech (Lincroft, NJ) A, 4. Burlington (VT) B
From Illinois: Springfield B
Top player: Dan Rajaratnam, Raleigh Charter, 119 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

April 24-25: NAQT Small School National Championship Tournament Online (90 teams)
Questions by NAQT
Traditional Public Schools Division (40 teams)
This division also awarded a “Very Small School” or VSS ranking, which is noted where applicable below.
1 and VSS 1. Westmont, 2. Macomb, 3. Southside (Greenville, SC) A, 4. Glasgow (KY) A
Playoff teams from Illinois: 5T. Herscher, 17T. Riverton
Also attending from Illinois: Illini West (Carthage), Villa Grove

Open Division (50 teams)
1. St Mark’s (Dallas, TX) A, 2. Miami Valley (Dayton, OH), 3. TAG Magnet (Dallas, TX), 4. BASIS Silicon Valley (San Jose, CA)
Playoff team from Illinois: 17T. Francis Parker (Chicago) A
Also attending from Illinois: Francis Parker (Chicago) B, Keith Country Day (Rockford)
Statistics

May 8: AQBL May Tournament Midwest Online
High difficulty question set TBA
Saturday Division (16 teams)
1. Carmel (IN), 2. Sagittarius (CA), 3. Eriksen (CA), 4. Lowell (San Francisco, CA)

Teams from Illinois
5. Glenwood (Chatham) A
12. Glenwood (Chatham) B
Top player: Akash Bhowmik, Carmel (IN), 167 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, finals, and full statistics

Sunday Division (19 teams)
1. Belmont (MA), 2. Detroit Country Day (MI), 3. Westview (San Diego, CA), 4. Chattahoochee (Johns Creek, GA)
Top player: Jason Luo, Chattahoochee (Johns Creek, GA), 125 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, and full statistics

May 29-30: NAQT High School National Championship Tournament Online (224 teams)
Questions by NAQT
For details and registration, visit the HSNCT home page
1. Barrington, 2. University (Urbana), 3. Detroit Country Day (Beverly Hills, MI) A, 4. Thomas Jefferson Science and Tech (Alexandria, VA) A

Playoff teams from Illinois
5T. Buffalo Grove
31T. Auburn (Rockford)
31T. IMSA (Aurora) A
31T. Stevenson (Lincolnshire)
49T. Latin (Chicago)

Also attending from Illinois: IMSA (Aurora) B, Glenwood (Chatham), Hinsdale Central, Belvidere, Mahomet-Seymour
Top player: William Groger, Miami Valley (Dayton, OH), 100 PPG
Statistics

June 5-6: PACE National Scholastic Championship Online (80 teams)
Questions by PACE
1. Thomas Jefferson Science and Tech (Alexandria, VA) A, 2. Hunter College (New York, NY) A, 3. St Mark’s (Dallas, TX), 4. Richard Montgomery (Rockville, MD) A

Teams from Illinois
6. Stevenson (Lincolnshire) A
16. University (Urbana)
26. Barrington A
45. Auburn (Rockford) A
54. Barrington B
62. IMSA (Aurora)
64. Auburn (Rockford) B
68. Stevenson (Lincolnshire) B
69. Carbondale

Small School Champions: Russell (KY)
JV Champions: Detroit Country Day (Beverly Hills, MI) B
Top player: Aadi Karthik, Lambert (Suwanee, GA), 151.43 PPG
Statistics: preliminary rounds, playoffs, superplayoffs, and full statistics

June 19-20: IQBT Natonal All-Star Academic Tournament Online (32 teams)
The IHSSBCA sent Team Illinois to this all-star tournament
1. Team Illinois Blue, 2. Team Georgia, 3. Team Ohio, 4. Team Texas

10T. Team Illinois Orange
Statistics: Phase I, Phase II, Phase IV, and full statistics

June 26-27: AQBL Online National Championship Tournament (64 teams)
Southeast-Midwest Housewrite set
1. “Scalene Triangle,” 2. Detroit Country Day School (Beverly Hills, MI), 3. St Mark’s (Dallas, TX), 4. Ladue (MO)

Teams from Illinois
6. Barrington A
16. Barrington B
19. Auburn (Rockford)
22. Springfield
23. Naperville North

Top player: Aiden Dartley, “Billy Joel A,” 135 ppg
Statistics: preliminary rounds, playoffs, superplayoffs and consolation, and full statistics